Бірінші сынып оқушыларын бейімдеу бойынша ата-аналарға арналған педагог-психологтың ұсыныстары

13.09.2023

Бірінші сынып оқушыларын мектепке бейімдеу мәселесі ата-аналар үшін де, бүкіл білім беру жүйесі үшін де өзекті болып табылады. Мектепке келіп, өздері үшін жаңа жағдайға тап болған балалардың барлығы дерлік алаңдайды және толқиды. Мұғалім, сондай-ақ ата-аналар бірінші сынып оқушыларының мектеп өміріне мүмкіндігінше тез және сәтті кіруіне мүдделі.

Бірінші сынып оқушылары үшін мектепке бейімделу кезеңі өте қиын, ол 2-3 аптадан алты айға дейін созылады. Бұл көптеген факторларға байланысты: баланың жеке ерекшеліктері, оқу орнының түрі, білім беру бағдарламаларының күрделілік деңгейі, баланың мектепке дайындығы.

Бейімделу-бұл үйренушілік, баланы қандай да бір ортаға "сәйкестендіру"

Бірінші сынып оқушыларының сәтті бейімделуі үшін оқу мотивациясы өте маңызды. Бірінші жылы оны негізінен ересектер қамтамасыз етеді. Бірінші сынып оқушылары оқығысы келетін-келмейтіні кішкентайлардың жаңа нәрсені игеруге немесе үйренуге тырысуына қалай жауап беретініне байланысты. Оқу мотивациясын дамыту үшін баланың мектептегі алғашқы қадамдары ересектердің қызығушылығы мен түсінушілігіне сәйкес келуі маңызды.

Бірінші ұсыныс: балаңызға бере алатын ең маңызды нәрсе - сіздің назарыңыз.

Екінші ұсыныс: сіздің мектепке және мұғалімдерге деген оң көзқарасыңыз баланың бейімделу кезеңін жеңілдетеді.

Үшінші ұсыныс: балаңызға жаңа өмір режиміне үйренуге, құрдастарымен қарым-қатынас орнатуға және өзіңізді сенімді сезінуге көмектесіңіз.

Ата-аналарға бірінші сынып оқушыларын бейімдеу бойынша қосымша ұсыныстар:

1. Балаңызды әртүрлі жағдайларда бақылап, зерттеңіз, бұл сіздің балаңызды, оның жеке қасиеттерін жақсы білуге көмектеседі.

2. Баланың барлық қыңырлығына бой алдырмаңыз, сүйіспеншілікті теріс пайдаланбаңыз, өйткені бұл қыңырлық пен көңіл-күйге әкелуі мүмкін.

3. Тәуелсіздікке деген құштарлықты басуға болмайды.

4. Баланың барлық сұрақтарына жауап беруге тырысыңыз, өйткені бұл жастағы қызығушылық шекараны білмейді.

5. Баланың сәтсіздіктеріне алаңдамаңыз және ренжімеңіз, өйткені ол ата-анасын тағы бір рет ренжітуден қорқады.

6. Баланы балалармен дос болуға үйретіңіз: адал болуға, достарды құрметтеуге, үйіңізге шақыруға, сатқындыққа жол бермеуге, қорламай, қолдау көрсетпей сынға алыңыз. Есіңізде болсын, сіз қолдайтын балалық шақ достығы сіздің ересек өміріңізде балаңыздың тірегі болуы мүмкін.

Есіңізде болсын: ешқашан баланы бір нәрсені түсіне алмағаны немесе жасай алмағаны үшін ренжітетін сөздермен ұрыспаңыз. Кішкентайыңыздың жетістіктері жеткіліксіз деп ойласаңыз да, оның оқуын тек оң бағалауға тырысыңыз.

Оған барынша назар аударыңыз, баланың әрбір сәтсіздігі үшін алаңдаңыз және оның ең кішкентай жетістіктеріне де қуаныңыз. Оған дос болыңыз, сонда нәресте сізге ең жақын нәрсені сеніп тапсырады.

Педагог-психолог Штефан О. Р.