Мұғалім – мектептің жүрегі

«Маған жақсы мұғалім бәрінен де қымбат,

өйткені мұғалім – мектептің жүрегі»

Ыбырай Алтынсарин

Мұғалім мамандығы қоғамдағы ең маңызды және маңызды мамандықтардың бірі. Еліміздің болашағына өлшеусіз үлес қосып, жаңа ұрпақты қалыптастыру мен дамытуда шешуші рөл атқаруда.

Бұл мамандықтың құндылығын асыра бағалау мүмкін емес. Ұстаз – тәлімгер, ұстаз – жол көрсетуші жұлдыз. Ол білім береді, құндылықтарды қалыптастырады, оқушылардың дағдылары мен дағдыларын дамытады. Олардың өмірінің маңызды кезеңдерін балалардың қасында бастан өткеріп, олардың бойындағы дарындылығын жүзеге асыруға, қоғамда өз орнын табуға көмектесетін – ұстаз.

Сонымен қатар, жас ұрпақты әлеуметтендіруде ұстаздың рөлі зор. Ол оқу материалын жеткізіп қана қоймайды, сонымен қатар балалардың коммуникативті дағдыларын дамытуға, топта жұмыс істеуге, төзімділік пен жаңа идеяларға ашық болуға үйретуге көмектеседі. Осы күш-жігердің нәтижесінде мұғалім қазіргі заманда қызмет ете алатын сауатты азаматтың қалыптасуына өз үлесін қосуда.

Сонымен қатар, ұстаз – шабыт. Ол балалардың өз мүмкіндіктеріне деген сенімін оятып, жетістікке жетуге ынталандырады. Мұғалім әр баланың мүмкіндіктерін көріп, оның ашылуына, өзіне және қабілетіне сенуіне көмектеседі. Соның арқасында ұстаз әр оқушының тұлға болып қалыптасуына зор үлес қосуда.

Сондай-ақ ұстаз – мәдениет пен салт-дәстүрді жеткізуші. Тарихымыз, мәдениетіміз, ұлттық құндылықтарымыз туралы білімдерін жеткізеді. Мұғалім оқушылардың патриоттық азаматтық ұстанымын қалыптастырады, өз еліне, оның мәдени мұрасына құрметпен қарауға тәрбиелейді.

Әрбір ұстаздың қоғамда алатын орны зор және қоғамымыздың болашағына ықпалы зор. Олар әлемді бірінен соң бірін өзгертеді және олардың еңбегі баға жетпес. Сондықтан ұстаздық мамандықтың мәні алтынмен бағаланады және әрбір адам үшін, жалпы қоғам үшін ерекше мәнге ие.Учитель - сердце школы